Ліцензія Серія
Львів, вул. Личаківська, 39 janvicosmetics@gmail.com
Львів, вул. Городоцька, 181 janvigorodotska@gmail.com
Image Alt

Порахуй свої родимки

Порахуй свої родимки

Людей, які мають багато родимок, навіть закликають прийти на огляд до дерматологів та онкологів.
За статистикою ВООЗ, щороку у світі реєструється 48 тисяч смертей від меланоми. В Україні щороку діагностують майже три тисячі нових випадків, причому третину новоутворіввиявляють у ході проведення масових оглядів.
Докладно поговоримо про це із Жанною Приходько, лікарем-дерматологомвищої категорії, та Андрієм Лисецьким, онкодерматологом, головним лікарем Клінічної академії лазерної медицини.
– Родимки є у всіх. Невже ми всі у групі ризику?
Ж. Приходько:
– Загалом, родимка, або невус, – це вроджені пігментні або набуті пігментні утвори на шкірі. Вони виникають уже в ранньому дитинстві, а дорослі люди можуть мативід 3 до 100 родимок. Невуси бувають дрібні (від 0.5 до 1.5 сантиметра), середні (1.5-10 сантиметрів) та великі (понад 10 сантиметрів).
Самі собою вони не становлять небезпеки- це доброякісні утвори. Проте за деяких умов може початись процесс їх переродження, коли на місці родимки виникаємеланома. Йдеться про травматизацію родимок, активну засмагу, зокрема в солярії, дію хімічних речовин чи радіації.
А Лисецький:
– Люди помилково вважать, що випуклі родимки, які підвищуються над рівнем

шкіри, більш небезпечні. Насправді ж, меланома найчастіше розвивається з пласких невусів.
Узагалі родимки ділять на ті, що входять до зони ризику переродження, і ті, що не входять. Бо самих невусів є десяток видів. Проте самому виявити, родимка безпечна чи ні, непросто, тому слід бодай раз на рік навідати дерматолога або онкодерматолога, щоб провести огляд родимокю

Бо ж у 70% меланома розвивається сааме з них.

– Як помітити, що почалося переродження?Ж. Приходько:

– Звичайна родимка спокійна – однотонна, сталого розміру. Якщо в ній стали з’являтися вкраплення інших кольорів- коричневого, червоного, фіолетового- це ознака того, що родимка почала перероджуватися.
Також зверніть увагу на форму – здорові невуси зазвичай круглі або овальні. Якщо провести уявну лінію через родимку, її половинки мають бути симетричними. Родимки, в яких почалися процеси переродження, стають асиметричними. Крім того, краї здорової родимки рівні, чіткі, не розмиті, а краї меланоми – рвані, вкриті тріщинами, лущаться, можуть кровити.
Занепокоєння мають викликати родимки, які ростуть (більшість меланом мають розмір від 6 міліметрів до 1 сантиметра). Тривожними є запалення родимки або тканин навколо неї, кровоточивість невусу, відчуття зуду тощо.
– Як діагностують меланому?

Ж. Приходько:
– Крім візуального контролю, лікар має оглянути родимку за допомогою спеціального приладу – провести дерматоскопію. Цей метод дозволяє виявити меланому на ранніх стадіях.
А. Лисецький:
– Розвиток раку- це багатоступеневий процес, йому передують передракові стани. Якщо підозрілі невуси видаляють, то їх обов’язково відправляють на клітинне дослідження. Виявлення і лікування меланоми на ранній стадії дає одужання 100%хворих, другої- 80%, третьої- 30%, четвертої- лише 5-8%. Тому раджу пройти обстеження і робити це щороку.

Марина Мороз

Як нас знайти