Якщо родимка росте. Зміна кольору, розміру, симетричності родимки може свідчити про її злоякісне переродження.
Почався сонячний сезон – люди проводять вихідні на пікніках чи на дачах, підставляючи шкіру променям сонця. А невдовзі – час відпусток, коли засмагатимемо на пляжах.
Тим часом фахівці кажуть, що саме в сонячні місяці зростає ризик переродження родимок на меланоми – злоякісні пухлини шкіри.
– Але ж родимки є у всіх, невже кожен під загрозою?
– Родимки, або невуси, – це доброякісні пухлини шкіри, – пояснює Жанна Приходько, лікар-дерматолог вищої категорії.
– Хтось має кількародимок, а хтось – кілька десятків. Є така статистика: якщо на тілі людини налічується понад 20 родимок, зростає ризик їх переродження на меланому.
Проте для цього мають бути певні провокативні фактори. Зокрема, наявність онкологічних хвороб у близьких родичів, проживання в екологічно неблагополучних регіонах тощо. Крім того, потужним провокативним фактором є сонячне випромінення – 3,5 відсотка онкопатологій спричинені саме надмірним перебуванням людини на сонці.
– А як відрізнити “спокійну” родимку від тієї, з якої може розвинутися меланома?
– Оскільки меланома не є віковою хворобою, тобто може розвинутися у молод
их людей та дітей, дуже важливо вміти розрізняти провісники переродження родимки на меланому.
Отже, звичайна родимка є однотонною. Якщо в ній стали з’являтися вкраплення ін
ших кольорів: коричневого, червоного, фіолетового, – це ознака того, що родимка почала перероджуватися.
Також зверніть увагу на форму – здорові родимки зазвичай круглі або овальні. Я
кщо провести уявну лінію через родимку, її половинки мають бути симетричними, ніби дзеркальним відображенням одна одної. Родимки, в яких почалися процеси переродження, стають асиметричними,краї немов розлазяться, – це також сигнал тривоги. Крім того, краї у здорової родимки рівні, чіткі, не розм
иті, а в меланоми – рвані, вкриті тріщинами, лущаться, можуть кровити.
А ще зверніть увагу на збільшення родимки – занепокоєння мають викликати родимки, діаметр яких перевищує 6 міліметрів, бо більшість меланом мають розмір від 6 мм до 1 см.
– Дехто вважає, що тривожною ознакою є поява волосини в родимці. Це так?
– Навпаки – наявність волосини в родимці є ознакою того, що вона здорова. Саме “волохаті” родимки найменше ризикують перетворитися на меланому. А от випадіння волосся з родимки має насторожити.
У жодному разі не можна виривати волосся з родимки, бо її можна травмувати і запустити процес переродження. Буває, що родимка починає кровити або запалюється – не заліплюйте її пластиром, а йдіть до лікаря. Стати приводом для занепокоєння має й масова поява нових родимок.
А ще уникайте тривалого перебування на сонці та обов’язково застосовуйте захисні креми. Періоди безпечного перебування на сонці – до 10-ї ранку та після 16-ї дня. Дуже обережним треба бути світлошкірим і світловолосим, рудим, схильним до появи ластовиння, а також людям, що зазнали сонячних опіків у дитинстві. І, звісно, тим, хто має велику кількість родимок на тілі, особливо великих.