Ліцензія Серія
Львів, вул. Личаківська, 39 janvicosmetics@gmail.com
Львів, вул. Городоцька, 181 janvigorodotska@gmail.com
Image Alt

Кроку ступити не можу. Через натоптиші чи мозолі у шкіру підошов може проникнути вірус

Кроку ступити не можу. Через натоптиші чи мозолі у шкіру підошов може проникнути вірус

Бородавки – це завжди неприємно. А якщо йдеться про бородавки на підошві, це ще й боляче. Бо її корінці вростають у тканини підошви, і кожен крок спричиняє біль.

Звідки беруться бородавки на підошві та як їх позбутися, розпитуємо Жанну Приходько, лікаря-дерматолога вищої категорії.

– Дуже часто бородавки на стопі з’являються у підлітковому віці. Чому?

– Загалом, усі бородавки мають вірусне походження – їх появу викликає один із підтипів папіломавірусу людини. А воротами для входу вірусу стають подряпини, садна, невеликі ушкодження шкіри, які найчастіше бувають у дитячому або підлітковому віці. До речі, підошвенною бородавкою легко можна заразитися у лазні, сауні, басейні, на пляжі – там, де люди ходять босоніж. А підвищена вологість і розм’якшені клітини епідермісу лише сприяють проникненню вірусу до організму.

Крім того, дитина може бути з народження інфікована папіломавірусом людини, проте до певного часу він ніяк не проявлятиметься. Поштовхом до активізації можуть стати психологічний стрес, гормональний стрибок, ослаблення імунітету. Власне, найбільш схильні до “зараження” бородавками діти та підлітки від 9 до 16 років. Як правило, бородавки на підошвах з’являються тому, що діти люблять бігати босоніж, травмуючи певні частини стоп, а також через недотримання правил особистої гігієни. А ще сприятливими факторами є підвищена пітливість (у підлітків є така проблема через гормональну перебудову організму) та довге перебування у взутті, що “не дихає”.

– Як виглядає бородавка на підошві?

– Спочатку вона нагадує мозоль чи натоптень – шкіра стає щільною, твердою. Проте від мозоля бородавка відрізняється чорними цятками – це затромбовані капіляри. Спочатку ці утворення є гладкими, майже не виступають над поверхню шкіри, пізніше починають тверднути, верхній шар ущільнюється і нашаровується, а бородавка стає шорсткою на дотик. Тільки виникнувши, вона не створює незручностей, проте з часом стає хворобливою – при натисканні, при ходьбі. Так відбувається тому, що, на відміну від бородавок на руках, підошвенна не може рости назовні – тому вона проростає усередину.

Як правило, локалізуються підошвенні бородавки на п’ятах, на подушечках стопи, між пальцями ніг, по боках стопи. Зазвичай вони одиничні, проте при агресивності вірусу бородавки можуть поширитися на кшталт мозаїки.

– Чи можна самостійно позбутися бородавок, скажімо, за допомогою чистотілу?

– Проблема бородавок не лише зовнішня, а й внутрішня, бо вони є наслідком активації вірусу. Крім того, така бородавка має глибокий корінь, а домашні засоби не завжди можуть “дістати” його, тому проблема повертатиметься знову й знову. Ось чому такі народні засоби, як змащування бородавок соком чистотілу, часнику або оцтовою кислотою, є недієвими і навіть небезпечними, бо можуть ушкодити здорову шкіру.

Насамперед, якщо ви помітили якесь утворення на підошві, обов’язково треба провести його дослідження – дерматоскопію, коли береться зішкріб поверхневих шарів для подальшого аналізу. Також у відібраному матеріалі можна виявити наявність папіломавірусу.

Якщо бородавка невелика, можна спробувати лікувати її консервативно – видаляти за допомогою зовнішніх засобів, вводити противірусні препарати. Проте якщо бородавка має глибокий корінь, таке лікування не буде успішним. Тоді її видаляють або методом електрокоагуляції, або рідким азотом, або лазером. І при тім обов’язковий курс противірусних препаратів, бо вірус спровокує появу бородавки в іншому місці.

Як нас знайти