Ліцензія Серія
Львів, вул. Личаківська, 39 janvicosmetics@gmail.com
Львів, вул. Городоцька, 181 janvigorodotska@gmail.com
Image Alt

Що робити, якщо родимка “росте”?

Що робити, якщо родимка “росте”?

ВАЖЛИВО! Зміна кольору, розміру, симетричності родимки може свідчити про її злоякісне переродження! Якомога швидше потрібно звернутися на консультацію дерматолога! У Львові записуйтесь в косметологічний центр “Жанві”. 

Почався сонячний сезон – люди проводять вихідні на пікніках чи на дачах, підставляючи шкіру променям сонця. А невдовзі – час відпусток, коли засмагатимемо на пляжах.

Тим часом фахівці кажуть, що саме в сонячні місяці зростає ризик переродження родимок на меланоми – злоякісні пухлини шкіри.

Що робити, коли родимка “росте”, роз’яснює Жанна Приходько, лікар-дерматолог вищої категорії.

– Але ж родимки є у всіх, невже кожен під загрозою?
– Родимки або невуси – це доброякісні пухлини шкіри. Хтось має кілька родимок, а хтось – кілька десятків. Є така статистика: якщо на тілі людини налічується понад 20 родимок, зростає ризик їх переродження на меланому. Проте для цього мають бути певні фактори, що можуть його спровокувати. Зокрема, наявність онкологічних хвороб у близьких родичів, проживання в екологічно неблагополучних регіонах тощо. Крім того, потужним провокативним фактором є сонячне випромінення – 3,5 відсотка онкопатологій спричинені саме надмірним перебуванням людини на сонці.

– А як відрізнити “спокійну” родимку від тієї, з якої може розвинутися меланому?

– Оскільки меланома не є віковою хворобою, тобто може розвинутися у молодих людей та дітей, дуже важливо вміти розрізняти провісники переродження родимки на меланому.
Отже, звичайна родимка є однотонною. Якщо в ній стали з’являтися вкраплення інших кольорів: коричневого, червоного, фіолетового, – це ознака того, що родимка почала перероджуватися.
Також зверніть увагу на форму – здорові родимки зазвичай круглі або овальні. Якщо провести уявну лінію через родимку, її половинки мають бути симетричними, ніби дзеркальним відображенням одна одної. Родимки, в яких почалися процеси переродження, стають асиметричними, краї немов розлазяться, – це також сигнал тривоги. Крім того, краї у здорової родимки рівні, чіткі, не розмиті, а в меланоми – рвані, вкриті тріщинами, лущаться, можуть кровити.
А ще зверніть увагу на збільшення родимки – занепокоєння мають викликати родимки, діаметр яких перевищує 6 міліметрів, бо більшість меланом мають розмір від 6 мм до 1 см.

– Дехто вважає, що тривожною ознакою є поява волосини в родимці. Це так?

– Навпаки – наявність волосини в родимці є ознакою того, що вона здорова. Саме “волохаті” родимки найменше ризикують перетворитися на меланому. А от випадіння волосся з родимки має насторожити.
У жодному разі не можна виривати волосся з родимки, бо її можна травмувати і запустити процес переродження. Буває, що родимка починає кровити або запалюється – не заліплюйте її пластиром, а йдіть до лікаря. Стати приводом для занепокоєння має й масова поява нових родимок.
А ще уникайте тривалого перебування на сонці та обов’язково застосовуйте захисні креми. Періоди безпечного перебування на сонці – до 10-ї ранку та після 16-ї дня. Дуже обережним треба бути світлошкірим і світловолосим, рудим, схильним до появи ластовиння, а також людям, що зазнали сонячних опіків у дитинстві. І, звісно, тим, хто має велику кількість родимок на тілі, особливо великих.

Як нас знайти