Ліцензія Серія
Львів, вул. Личаківська, 39 janvicosmetics@gmail.com
Львів, вул. Городоцька, 181 janvigorodotska@gmail.com
Image Alt

Щоб не стати схожим на леопарда

Щоб не стати схожим на леопарда

Чому з приходом весняного тепла виникають пігментні плями на шкірі та як з ними дати раду?

У багатьох пігментні плями з’являються вже на початку травня, щойно сонечко починає пригрівати по-справжньому. Дехто намагається виводити їх самостійно, без призначень лікаря, однак це може лише погіршити ситуацію. Як же з ними найкраще давати раду?
“ Пригадую перший візит однієї молодої пацієнтки, на обличчі якої були червоні плями, — описує випадок із практики Жанна Приходько, лікарка-дерматокосметологиня. — Виглядало так, наче бідолашній обпекло обличчя бризками гарячої олії. З’ясувалося, що жінка виводила пігментні плями соком чистотілу. Сік цієї рослини справді має певні лікувальні властивості, але якщо його використовувати неправильно, це може спричинити опіки. Тож довелося насамперед лікувати їх. А вже потім взялися за першопричину проблеми — пігментні плями”.


— Розкажіть, будь ласка, що таке пігментна пляма?

— Це ділянка надмірного й нерівномірного скупчення меланіну — пігменту, що розташований у різних шарах епідермісу. При його відкладенні у верхньому шарі на шкірі утворюються дрібненькі плямки (їх називають веснянками), які можуть мати світло-жовтий чи блідо-коричневий колір. Дещо інакший вигляд мають ділянки гіперпігментації, що відкладаються вглиб епідермісу: тоді плями мають темно-коричневий колір.

— Що може провокувати виникнення пігмент­ них плям?
— Зміни у гормональному фоні, хвороби шлунково-кишкового тракту, патології нирок, дефіцит життєво важливих вітамінів або мінералів, тривале вживання деяких лікарських засобів, використання неякісних косметичних засобів. Однак передусім вони з’являються внаслідок впливу сонячного ультрафіолету, який провокує посилений синтез меланіну. До речі, може даватися взнаки й генетична схильність до посиленого синтезу меланіну.

— Чому пігментні плями частіше з’являються саме на обличчі?
— Шкіра цієї ділянки тіла найтонша і най вразливіша. Як і на шиї, руках — там теж часто з’являються плями. Крім того, це ділянки тіла, які найчастіше незахищені від сонячних променів.

— Як позбутися пігментних плям?
— При виборі методу лікування враховуються і вираженість пігментації, і зона розташування, і характер плями, її форма та розміри, а також покази та протипокази до конкретного методу в кожного пацієнта. Випробуваний метод боротьби з пігментацією шкіри — хімічний пілінг. У його
основі — дія різних кислот, які відбілюють темні ділянки. Застосовується і лазерний пілінг : за допомогою променя лазера видаляється шар шкіри, запускаються механізми її оновлення та омолодження.

— Повертаючись до історії жінки з опіка­ ми: чи реально вивести пігментні плями за допомогою рослин?
— Так. Наприклад, маски з петрушкою, лимонним чи огірковим соком не чинять агресивного впливу на шкіру. Відбілювальний ефект забезпечує присутність у них саме кислот. Тому алергічні реакції внаслідок їх дії теж не виключені. Щоб переконатися, що шкіра нормально реагує на ці рослини, слід провести тест: протерти ваткою з соком невелику ділянку шкіри, через пів години змити водою і поспостерігати, чи не буде небажаної реакції.

— А якщо маленькі пігментні плями починають раптово збільшуватися у розмірі, зміню­ вати колір?
— У такому разі варто звернутися до дерматолога. Під час дерматоскопії за допомогою багаторазового оптичного збільшення лікар може оцінити забарвлення, обриси, розміри і структуру новоутвору, характер поширення судинної сітки. Це дуже важливо, адже на пігментні плями на ранньому етапі можуть бути подібні базаліоми й меланоми — онкоперетворення шкіри.

Як нас знайти